Ebeler Günü ve Hemşireler Gününü Kutladık.

   5 Mayıs Dünya Ebeler Günü ve 12 Mayıs Dünya Hemşireler günü üniversitemiz Sağlık Yüksekokulu tarafından düzenlenen bir etkinlikle kutlandı. İpekköy Yerleşkesinde düzenlenen etkinliğe Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay,Sağlık Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arzu Cansaran, Amasya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Öner Nergiz, Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Aile Sağlığı Merkezleri, Toplum Sağlığı Merkezi ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanları, personelimiz ve öğrenciler katıldı.

Foto1

Sağlık Hizmetleri Bir Ekip İşi

   Programın açılış konuşmalarını yapan Rektörümüz Orbay ve Sağlık Bilimler Fakültesi Müdürü Prof. Dr. Arzu Cansaran Ebeler ve Hemşireler Gününü kutlayarak günün önemine dair birer konuşma yaptılar.

   Rektör Orbay konuşmasında sağlık hizmetlerinin bir bütün olduğunu; doktorların, hemşirelerin, ebelerin ve diğer görevlilerin bu bütünün birer önemli parçası olduğunu söyledi.

Foto2

 

   Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arzu Cansaran ise sağlıklı ve mutlu bireylerin sağlıklı toplumun mihenk taşları olduğunu söyleyerek ‘’Hemşireler, 7 gün 24 saat, doğumdan ölüme, acil durumda ve devam eden bakımda hayati bir erişim noktasıdır. Ebelik ise iki cana hizmet mesleği ve yaşama sağlıklı başlamanın temel direğidir. Hemşirelik ve ebelik meslekleri sorumluluk duygusu, vicdan, sabır, hoşgörü, şefkat, merhamet, fedakârlık ve özellikle de insan sevgisi gerektirmektedir. Görevini en iyi şekilde yapmaya çalıştıklarına ve yapacaklarına inandığımız bütün hemşirelerimizin ve ebelerimizin bu özel günlerini kutluyor, herkese sağlıklı bir yaşam diliyorum. ‘’dedi.

  

 

Ebelik Hep Değer Gören Bir Meslek Oldu

   Ebelik Bölümü adına bir konuşma yapan Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Mesude Uluşen; tarih boyunca ebeliğin hep değer gören bir meslek olduğunu kaydederek Osmanlı döneminde mesleki eğitim alan ilk kadın mesleğinin de ebelik olduğunu kaydetti.

Foto3

   Ebelik bölümü hakkında bilgi veren Uluşen; ‘’Üniversitemiz Ebelik Bölümü öğrencilerini birkaç konuda şanslı görüyorum. Bölümümüz, ebe kökenli öğretim elemanlarının en yoğun olduğu okullardan biridir. Mesleki kimliğin kazanılması ve mesleki aidiyetin gelişimi için, alan hocalarının bulunuyor olması bir avantajdır. Her biri alanında en iyiyi yapmak ve ebe öğrencilerimizi en iyi yetiştirebilmek için çaba gösteren tüm öğretim elemanı arkadaşlarımı yürekten tebrik ediyorum.

   Öğrencilerimizin avantajlı olduğu bir başka konu ise ebelik laboratuvarımızdır. Teorik bilgi yanında uygulamalı eğitimin önem kazandığı mesleklerden biri olan ebelik eğitimi için laboratuvar şartlarımız, diğer okulların şartlarıyla kıyaslandığında oldukça yeterli donanıma sahiptir. Bu nedenle, bugün bir ebelik bölümü simülasyon laboratuvarımızın olmasına koşulsuz destek veren rektörümüze bölümümüz adına teşekkürü borç bilirim.

   Ebelik bölümü Öğrencilerimiz saha uygulamalarının bir bölümünü ilimizde bulunan tek hastanede yapmaktadır. İlde tek bir hastane olmasına rağmen, çalışma saatlerini mesai saatleri dışına çıkararak, gece nöbetleri ve hafta sonu çalışmalarıyla doğum salonu ve servislerinden maksimum yararlanma olanağı bulmamız, öğrencilerimizin birer ebe olarak iyi yetişmelerine katkı sunmaktadır. Birçok ilde ebelik öğrencileri doğuma aktif katılamazken, okulumuz öğrencileri 3. sınıfı bitirmeden her biri en az bir doğum yaptırmaktadır ki, burada onların saha eğitimine yürekten katkı veren, öğrencilerimizi destekleyen sahadaki ebe ve hemşire meslektaşlarıma ve hastanemiz yönetimine teşekkürlerimi iletmek isterim.’’ cümlelerini kaydetti.

  

Ebeler ve Hemşireler Dünyanın Melekleri

 

Foto4

   Hemşirelik Bölümü adına konuşma yapan Bölüm Başkanı Doç. Dr. Neslihan Karavin; ‘’Gevher Nesibe’nin, Safiye Hüseyin’in, Florence Nightingale’in ve ismini bilmediğimiz daha pek çok iyi kalpli ve yardımsever insanın öncülük ettiği hemşirelik ve ebelik mesleği dünyanın en önemli, en ulvi mesleklerinden biridir. Öğrencilerime her daim söylediğim bir sözü bugün vesilesiyle tekrar etmek isterim. Sizlerin hal ve tavırları insanların moralleri üzerinde son derece etkilidir. Hemşirelik ve ebelik herkesin yapabileceği bir iş değildir. Merhamet, sağduyu, dikkat ve şefkat gerektirir. İşte bu özellikler nedeniyle hemşire ve ebeleri dünyanın melekleri olarak nitelendiriyorum. Öğrencilerime Kurtuluş Savaşında görev yapan gözü pek, çalışkan, vatansever ve sevgi dolu hemşireleri örnek almalarını tavsiye ediyorum.’’ ifadelerini kullandı.

Foto5

 

Şekerleme Yapın Ama Şekerlenmeyin

   Etkinliğin ikinci kısmında ise Dr. Öğretim Üyesi Nurhan Doğan ve Dr. Öğretim Üyesi Duygu Murat Öztürk birer sunum yaptılar.

Foto6

   Dr. Öğretim Üyesi Nurhan Doğan ‘Herkes İçin Sağlıkta Hemşireler Öncü Bir Ses’ başlıklı konuşmasında şu bilgileri verdi:

 

  • 50 yaştan sonra şekerlemeler yapın ama şekerlenmeyin.
  • Mesele “uzun yaşamak” değil, “erken ve gereksiz hatalar nedeniyle ölmemek” olsun. 
  • Haftada en az 5 saat orta yoğunlukta egzersiz yapın.
  • Tam buğday unundan yapılan ekmekleri (protein, vitamin, mineral ve posa miktarı çok) tüketin.
  • Tarçın tüketin (kilo sorununda, hipertansiyon, şeker hastalığı, damar sertliğini önlüyor). Zerdeçal+ Tarçın= enfeksiyon giderici
  • Sabah saatlerinde egzersiz yapın (uyanır uyanmaz bir bardak su için, küçük bir parça meyve yiyin)
  • Daha çok bitkisel, daha az hayvansal gıda tüketin.
  • Sigara karşıtı kampanyaları destekleyin.
  • Un, tuz ve şekere karşı bireyleri uyarın.
  • Bel çevreniz kadınsanız 90, erkekseniz 100 cm’i asla geçmesin

 

Ebelik Temel Bir İnsan Hakkıdır

 

Foto7

   Dr. Öğretim Üyesi Duygu Murat Öztürk ise ‘Ebeler Kadın Haklarının Savunucularıdır’ başlıklı konuşmasında özetle şu cümleleri kaydetti: 

  • Erişilebilir ve etkili ebelik bakımı tüm kadınların, bebeklerin ve ebelerin temel bir insan hakkıdır.
  • Her ebe, ebe olarak yetkinliğini geliştirmesini ve sürdürmesini sağlayacak ebeye özgü bir eğitim hakkına sahip olmalıdır.
  • Her ebe, Uluslararası Ebeler Konfederasyonu tanımında ve ebenin uygulama kapsamı dahilinde kendi sorumluluğunda çalışma hakkına sahip olmalıdır.
  • Her ebe sağlık mesleği olarak kabul edilme, saygı gösterilme ve desteklenme hakkına sahip olmalıdır.
  • Ebeler, ebelik ve analık politika ve hizmetlerine ulusal düzeyde katkıda bulunabilecek güçlü bir ebelik birliğine erişme hakkına sahip olmalıdır.
  • Ebeler ve kadınlar, kadınlar ve bebekleri için güvenli, yetkin ve özerk bir ebelik işgücünü sağlayacak bir düzenleme sistemine sahip olmalıdır.
  • Ebeler ve kadınlar, kadınların ve bebeklerin ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek ebe sağlamak için ulusal ebelik işgücü planlaması hakkına sahip olmalıdır.
  • Ebelik mesleği, ayrı bir meslek olarak kabul edilme hakkına sahip olmalıdır.

Program kapsamında fakülte tarafından düzenlenen günün anlam ve önemine uygun şiir yarışmasında dereceye girenlere ve spor şenliklerinde derece yapan takımlara ödüllerinin verilmesi ve müzik etkinliğiyle devam etti.

 

Foto8

Foto9

Foto 10

Foto 11