Öğretim Üyemiz Dr. Kenan GÜMÜŞ’ün PATENT ve TEKNOFEST Başarısı

Fakültemiz Hemşirelik Bölümü Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Kenan GÜMÜŞ tarafından geliştirilen yara bakım materyali Ulusal ve Uluslararası Patent aldı. Çalışma Atatürk Üniversitesi iş birliği ile gerçekleştirildi. Avrupa Patent Ofisi’nin ve Türk Patent ve Marka Kurumu’nun “Buluş” olarak değerlendirdiği çalışma 2021 yılı içinde "Wound Care Composition" adı ve “EP3364988” patent numarası ile tescillendi

 

Ayrıca, yanık yaralarının iyileşmesini hızlandırma ve ağrıyı azaltma özelliği olan yara bakım kompozisyonu ile TEKNOFEST’e katılım sağlandı. İstanbul Atatürk Havaalanında düzenlenen Buluş Fuarı ISIF 21’ de birçok buluş değerlendirmeye alındı. Öğretim üyemizin “Yara Bakım Kompozisyonu” çalışması altın madalya ile ödüllendirildi. Yanık yaralanması olan hastalarda yara iyileşmesini hızlandırdığı belirlenen çalışma TEKNOFEST 'te altın madalya alan ilk Hemşirelik çalışması olma özelliğini taşıyor.

Çalışmayla ilgili olarak Amasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde bilgilendirme toplantısı yapıldı. Basın mensuplarının da katıldığı toplantıya Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman ELMACI, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Halil APAYDIN, Prof. Dr. Recep KÜRKÇÜ ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meryem ÇETİN ile kurum yöneticileri katıldı.