8 Mart Dünya Kadınlar Günü tüm dünyada çeşitli etkinlikler eşliğinde kutlanan, kadın ya da erkek olarak değil, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin tüm insanların benzer haklara sahip olduğunu niteleyen özel bir gündür.

 

Sağlık Gönüllüleri Kulübü akademik danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Nurhan DOĞAN;

İlk kez 1911 yılında kutlanılmaya başlanılan Dünya Kadınlar Günü, Clara Zetkin’in 1910 yılında bir konferansta yapmış olduğu konuşmada kadınlar için bir mücadele günü belirlenmesi gerektiğini söylemesi sonucunda karara varılmış ve oy çokluğu ile “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” olarak belirlenmiştir. Ülkemizde ise kutlanmaya 1921 yılında başlanmış ve sonrasında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapılmıştır. 1984’ten itibaren de her yıl kutlanmaya devam edilmektedir. Kadınlarımız sadece 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde değil her gün kıymetli ve değerlidir. “Dünya Kadınlar Günü” kadınların başarısını ve elde ettikleri mücadeleyi simgelemektedir. Kadınlarımız yaşamın her alanında mücadelesini büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürmeye devam etmektedir.

 

Sağlık Gönüllüleri Kulüp Başkanı İzel Özdemir ise konuşmalarında “Kadın varsa; Demokrasi Var, Emek Var, Güç Var” diyerek 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutladığını belirtti. “Ayrıca etkinliğe destek olan Sağlık Gönüllüleri Kulüp üyelerinden Muhammet Hulusi Kalfaoğlu, Berk Tildem, Mustafa Melikşah Cesur, Zeynep Azot, Halime Başer, Beyzanur Çiçek, Dilara Ünlü, Hicran Demircan, Ahmet Uğur Karakaya, Hüseyin Sezer, Emine Akgül ve Fatma Zehra Beyaz’a teşekkürlerimi bildirmek isterim” dedi.

Etkinlik dahilinde İpekköy Yerleşkesinde stand açılarak, katılım sağlayanlara öğrencilerin kendi el emekleri ile yapmış oldukları günün anlamını ifade eden yazı ve çiçekler takdim edildi.

 8 Mart Kadınlar Günü