“Sağlık için Hareket Et”

Amasya Üniversitesi Sağlık Gönüllüleri kulübü olarak üniversitemiz öğrencilerinden oluşan 45 kişilik grup Dr. Öğr. Üyesi Nurhan DOĞAN akademik danışmanlığında 5 Haziran 2022 tarihinde Boraboy Gölü’ne gezi gerçekleştirilmiştir.

Sağlık Gönüllüleri Kulüp Başkanı İzel Özdemir konuşmalarında; "Sağlık İçin Hareket Et" temasıyla düzenlediğimiz gezi de kulüp üyelerimizden oluşan 45 kişiyle birlikte 10 bin adım olan hedefimizin çok daha üzerine çıkarak 17 bin adım atıp, 11 kilometre yürüdük ve 530 kalori harcadık. Sağlık için çok anlamlı ve eğlenceli bir gezi oldu. Geziyi gerçekleştirmemizde bizlerden desteğini esirgemeyen Amasya Üniversitesi Rektörlüğü’ne, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na, teşekkür etmek istiyoruz” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Nurhan DOĞAN ise; “Fiziksel aktivite, bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan biridir. Fiziksel aktivite Dünya’daki ölümlerin %70’inden sorumlu olan kronik hastalıkları önlemenin yanı sıra, aynı zamanda aktiviteyi gerçekleştirirken çevrenin korunması, doğanın önemi, gelecek nesillere bu davranışın örnek olması açısından da teşvik edici olacağını düşünmekteyiz. Kronik hastalıkların dört davranışsal risk faktörü içerisinde fiziksel inaktivite yer almaktadır. Ve günümüzde hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşması, pek çok hastalık açısından önemli bir risk faktörü olan obeziteyi de beraberinde getirmektedir. Hareketli yaşam kan basıncını azaltır, HDL seviyesini arttırır ve vücudun olması gereken ağırlığının kontrolünü sağlamak için de anahtar role sahiptir. Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için kanıtlarla da belirtildiği üzere haftada 150 dakikalık (haftanın 5 günü 30 dakikalık) orta şiddette bir egzersizin bütün yetişkinler tarafından yapılması bizim hedefimiz doğrultusunda. Kronik hastalıkların önlenmesinde önemli bir yeri olan fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplumdaki bireylerde farkındalık oluşturmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için “Sağlık için Hareket Et” teması ile gezimizi gerçekleştirdik ve hedefimizin çok üzerine ulaştık, umarım herkes için örnek olur ve sağlıklı yaşamı böylelikle toplum içerisinde yaygınlaştırabiliriz.” dedi.

 

Thumbnail Img 5201

 

Thumbnail Img 5194

 

Thumbnail Img 5228

 

Thumbnail Img 5158