Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencileri,Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Arş. Gör. Gamze Gülsün PALA ve Hemşirelik Bölümü  Arş. Gör. İbrahim TOPUZ’un eşliğinde 14 Mayıs 2018 tarihinde Ankara Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ve TSK Ankara Özel Bakım Merkezi’ne teknik gezi gerçekleştirdiler. Aynı zamanda öğrenciler, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kendilerine armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü huzurunda anma amacıyla Anıtkabir’i ziyaret ettiler. Öğrenciler teknik gezinin bu tarihe denk gelmesinden dolayıçok sevinçli olduklarını dile getirdiler.

1 (4)

2 (3)

 

      Ankara Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi halkla ilişkiler uzmanı eşliğindehastanedeki tıbbi, sportif ve mesleki rehabilitasyonkapsamındaki birimler ziyaret edildi. Gazilere iş yaşamına uyum hizmetleri verilen ebru, dekoratif el sanatları, takı tasarımıgibimesleki rehabilitasyon atölyeleri ile engelli bireylerin kendi kendilerine yeterli hale gelebilmelerini sağlamak için oluşturulanmodel ev, model market ve model sokak görüldü. 

3 (4)

      Aynı gün TSK Ankara Özel Bakım Merkezinde yetkililerce öğrencilere kurumlarının işleyişi ve hizmetlerini içeren kısa bir tanıtım filmi izletildi. Sağlık bakım hizmetleri müdür yardımcısı tarafından hemşirelik hizmetlerine yönelik bilgi verildi ve öğrencilerden gelen sorular yanıtlandı. Sonrasında özel bakım merkezi sakinlerinin hobi, sanat ve el becerileri faaliyetlerini gerçekleştirdikleri alanları, spor salonu, sera, çiçek ve hobi bahçeleri, kütüphane ve TV izleme odaları gezildi. Son olarak öğrenciler ile bakım merkezi sakinleri bir araya getirildi.

4 (3)

5 (2) (1)

 

      Hemşirelik Bölümü son sınıf öğrencisi Hasan Hedef teknik gezi ile ilgili düşüncelerini “ Mezun olmadan önce böyle bir teknik geziye katıldığım için kendimi şanslı hissediyorum. Çünkü bir engelli nasıl hayata kazandırılır, engeller beyinde mi yoksa bedende midir bunu orada çok net görebildim. Aslında engelliler için çok fazla şey yapabileceğimizi, fırsat verilirse neleri başardıklarına şahit oldum. Engelleri ile mücadele güçlerini, fiziksel ve ruhsal iyilik halini nasıl kazandıklarını, örnek ev, sokak ve markette kendilerine nasıl yeterlilik kazandıracaklarını, yeni yaşamlarına nasıl uyum sağlayabileceklerini, kendi evlerinde ne tarz düzenlemeler yapmaları gerektiğini gördüm. Bir hastane içine sokak yapıp arabayı oraya getirip tekerlekli sandalye ile hasta transferini öğretmek yaşamın içinden şeyleri orada görmek benim mesleki açıdan ufkumu açtı. TSK Ankara Özel Bakım Merkezi’nde kalan sakinleri görmek, onların bizi ilgi ve sıcakkanlılıkla karşılamaları, ziyaretimizden memnun olduklarını iletmeleri, bizi göndermek istememeleri hepimizi çok mutlu etti ve iyiki gelmişiz diye düşündük. Bu tarz gezilerin mesleki gelişim ve mesleki perspektifin gelişmesinde bize çok fazla katkı sağladığını düşündüğüm için tüm arkadaşlarımın bu tarz gezilere katılmasını ve okulumuzda bu tarz etkinliklere daha çok yer verilmesini isterim” şeklinde ifade etti.

6 (1)

7 (1)

 

      Hemşirelik Bölüm Başkanı Dr.Öğr. Üyesi Eylem TOPBAŞ Ankara Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne,TSK Ankara Özel Bakım Merkezi’ne,bu gezinin gerçekleşmesine destek veren Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arzu CANSARAN’a ve Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin ORBAY’a Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü adına teşekkür etti.

8 (1)

9

10

11